+90 (224) 212 01 36

Bir uzmanla konuşun.

SSS

Sormak istediğiniz bir şey var mı?

Sizinde aklınıza takılan sorularınız varsa bize yollayın hemen cevaplayalım.

SBİS numarası, aracın alımı sırasında noterin yeni araç sahibine verdiği araç tesciline dair geçici belge üzerindeki bir numaradır. Araç bilgilerine online olarak ulaşabilmeniz için ASBİS numarasına ihtiyacınız olur. ASBİS numaraları on dokuz haneden ve yalnızca rakamlardan oluşan numaradır. Numara, ruhsatın resmi olarak çıkartılması ile birlikte geçerliliğini kaybeder. Trafik sigortası ve kasko sigortası yaptıracağınız zaman ruhsatsız bir araç sahibiyseniz sigorta şirketlerine vermeniz gereken numara ASBİS numarasıdır.

K1 belgesi almak isteyen kişi ya da firmaların direkt olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına başvuru yapması gereklidir.

Araç muayenelerinde TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre muayene hizmeti verildiğini belirtmek isteriz.

*Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu
  • Karayolları Trafik Yönetmeliği
  • Araçların İmal, Tadil Ve Montajı Hakkında Yönetmelik
  • Avrupa Birliği Direktifleri

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de istasyonlarımıza gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir. Örnek olarak, 28 Şubata kadar araç muayene süreniz olduğu halde 18 Ocak tarihinde aracınızı muayeneye getirecek olursanız ve aracınız muayeneden geçer ise, bir sonraki muayene süreniz aracınız periyodu çerçevesinde 18 Ocak olarak değerlendirilir.